ورود به سایت |   پست الکترونیک                          
هواشناسی کاربردی جاده ای
بدون شک جاده های مواصلاتی بین شهری و خیابان های شهری جزو ارزشمندترین سرمایه های ملی به حساب می آیند. یک جاده برای احداث نیاز به صرف هزینه و زمان فراوان دارد،
 بار عمده ای از حرکت اقتصادی کشور روی شاه راه های اصلی بوده و همچنین تردد مسافرین و حمل و نقل در راه های استانی و یا محلی صورت می گیرد و نیاز جامعه به این زیربناها برای حمل و نقل مسافر و بار برکسی پوشیده نیست. اگر چه هزینه ساخت جاده ها و مستحدثات وابسته به آن بسیار زیاد است، اما هزینه های نگهداری جاده ها نیز دست کمی از هزینه های ساخت آن ندارد.

جاده ها بدلیل بار ترافیکی و نیز تغییرات آب و هوا، دما و بارندگی سریعاً دچار فرسایش شده و لازمه ادامه استفاده از آن تعمیر و نگهداری مداوم است. علاوه بر عوامل طبیعی و بار ترافیکی در نواحی سردسیر، یخبندان و بارش برف موجب ایجاد مشکلات جدی برای ترافیک و عبور و مرور خودروها می شود، که برای کاهش این مشکلات معمولا یخ زدایی و برف روبی معمولی ترین اقدام برای ادامه استفاده از جاده ها است. یخ و برف زدائی در معمولا توسط نمک سبب فرسایش جدی سطح مرغوب آسفالت جاده ها شده و بعد از یک فصل سرد کلیه این مسیرها به صورت جدی نیازمند تعمیر و مرمت می شوند، همچنین برف روبی که به وسیله تیغه های فلزی انجام می گیرد سبب خراش ها و آسیب های فیزیکی جدی به جاده می گردد. بخش نگهداری جاده ها سالانه اعتبارات کلانی را صرف ماشین آلات، نیروی انسانی و مواد شیمیایی مورد نیاز برای برف روبی و یخ زدایی جاده ها می نماید.

هواشناسی جاده ای در مجموع رویکرد جدیدی در نگهداری جاده هاست و در واقع این ادعا را دارد که با ارائه اطلاعات بهنگام، مدیریت نگهداری جاده ای را کمک می کند تا در اسرع وقت و با صرف کمترین هزینه و با روش مناسب نسبت به برف روبی یا برف و یخ زدایی اقدام نماید. همچنین نحوه استفاده از جاده ها و باز و بسته بودن مسیرها به وسیله اطلاعات برگرفته از سرویس هواشناسی بهتر ساماندهی می شود. اطلاعات هواشناسی بسیاری از کاربران، رانندگان و مسافران را نیز کمک می نماید تا با تجهیزات و البسه لازم با تعمیرات در خور در جاده های برفگیر و شرایط یخبندان تردد نمایند و یا از مسافرت های غیرضروری به طور کلی منصرف شوند.

برنامه تهک جاده ای کردستان که عملا از ابتدای زمستان سال 93 شروع شده است، در سال جاری اقدام به تهیه دو بسته اطلاعات هواشناسی می نماید، یک بسته اطلاعاتی ویژه مدیران نگهداری جاده ها در اداره کل راه و شهرسازی استان و سازمان حمل و نقل و پایانه ها و یک بسته اطلاعاتی ویژه کاربران مخصوص رانندگان وسایط نقلیه سنگین که شرایط جوی مسیرهای جاده ای استان طی این بسته اعلام می گردد.

تعامل با مدیریت نگهداری جاده ها و نیز با کاربران محترم برای هواشناسی سبب هم افزایی اطلاعاتی کاربران و هواشناسی می گردد و مسلماً تهیه و ارائه این بسته های اطلاعاتی برای استفاده کنندگان سبب ارتقا و افزایش خدمت رسانی خواهد بود.
پیش بینی جاده ای سه روزه
وضعیت جاده های کشور
کلیه حقوق این پایگاه اینترنتی متعلق به اداره کل هواشناسی استان کردستان است
طراحی به وسیله شرکت هایا گستر ماندگار و شرکت مانا ارتباط کاره