جلسه هماهنگی شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی

تاریخ ثبت: 1399/02/30 تعداد 138 بازدید از این خبر

جلسه هماهنگی شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی با حضور دکتر تاجبخش رئیس سازمان هواشناسی کشور برگزار شد


روز سه شنبه مورخ ۳۰ اردیبهشت ماه  ۹۹جلسه هماهنگی شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی با حضور PRکشورهای نیکمره شرقی، اقای گرهارد ادریان ریاست WMO , پتری تالاس دبیر کل WMO , معاونین ان سازمان بصورت ویدیو کنفرانسی به مدت ۳ ساعت و نیم برگزار شد . از سوی کشورمان نیز   هیاتی به ریاست مقام عالی ریاست سازمان، جناب اقای وظیفه ، سر کار خانم صحت ، مدیرکل دفتر اموربین الملل و کارشناسان این دفتر، در این نشست مجازی حضور فعال داشتند.
در ابتدا ریاست سازمان جهانی هواشناسی و دبیر کل ان سازمان هریک به ارایه گزارش مفصلی از تغییرات انجام شده در ساختار WMO و روند پیشبرد اهداف از پیش تعیین شده برای سال ۲۰۲۰ پرداختند و گزارشی از کوید ۱۹ و تاثیرات  ان بر سرویس اب و هواشناسی کشورهای عضو ارایه دادند. پس از گزارش مسولین WMO,   هریک از PR ها به ارایه نقطه نظرات و پیشنهادات خود درجهت پیشبرد بهینه اهداف WMO پرداختند.
خانم دکتر تاج بخش نیز که از جمله صاحبان کرسی EC در سازمان جهانی هواشناسی بوده و از فعالترین اعضا به شمار می روند به مطالب ذیل اشاره کرده و خواستار کمک بیش از پیش WMO در جهت حل مشکلات کشورهای منطقه شدند:
- اشاره به دو هدف اصلی کمیسونهای جدید WMO که همانا توسعه پایدار و کاهش ریسک مخاطرات طبیعی میباشد.
- لزوم شروع به کار سریع کمیته های ذیل کمیسیونها و گروههای مطالعاتی،  علی رغم گذشت چند ماه از گذشت تشکیل دو کمیسیون سرویس و خدمات .
- لزوم بهره گیری WMO از پتانسیل دانشمندان و اندیشمندان جوان و بهره گیری از اندیشه های نو در ساختار جدید برای ایجاد خلاقیت بیشتر در کار .
- اشاره به گستردگی بلایایی چون سیل و طوفانهای شن و ماسه در منطقه غرب اسیا و لزوم راه اندازی سیستمهای FFGS و SDS با همکاری مشترک IRIMO و WMO در کل منطقه غرب اسیا.
- با توجه به  افزایش رخدادهای حدی ناشی از تغییر اقلیم در دنیا ، و از انجاییکه افزایش و تجمیع داده های دیده بانی نقش تاثیر گذاری در بهبود روند پیش بینی مدلهای عددی دارد بدین لحاظ اعلام امادگی کشورهای منطقه برای به اشتراک گذاری بیشتر داده در شبکه GBON با مساعدت بیشتر WMO.
در پایان پیشنهادات سر کار خانم دکتر تاج بخش به شدت مورد توجه هیات رییسه قرار گرفت و جناب اقای تالاس با اعلام اینکه پیشنهادات ایران بالاخص در حوزه جذب نیروهای متخصص جوان و همچنین FFGS و SDS می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات مبتلا به کشورهای منطقه باشد،  بر لزوم ارایه پیشنهادات اینچنینی توسط اعضا تاکید کرد.
مقرر است جلسات هماهنگی EC تا رفع کامل کرونا همچنان بصورت مجازی بر گزار گردد.